
Najlepšie silvestrovské nátierky na očká, jednohubky a chlebíčky na jednom mieste: Rýchle a fantastické!
Zdieľať článok na socialných sieťach
Sú chutné, rýchlo pripravené a perfektné na jednohubky, chlebíčky, očká a ďalšie pohostenie na silvestrovský stôl. Nápadov je neúrekom, len si vybrať.
Oškvarková nátierka
Potrebujeme:
- 200 g pomletých oškvarkov
- 1 lyžica masti
- 1 menšia cibuľa
- 1-2 kyslé uhorky
- 1 str. cesnaku
- 3 lyžičky horčice
- trochu vegety
Postup:
Pokrájame si nadrobno cibuľu, sterilizovanú uhorku, pretlačíme strúčik cesnaku. Do misky si dáme pomleté oškvarky, masť, horčicu a riadne premiešame. Potom pridáme cibuľu, uhorku, cesnak a 1/4 ČL vegety – premiešame a pomazánku máme hotovú. Môžete ešte trochu rozmixovať ponorným mixérom.

Tuniaková nátierka
Potrebujeme:
- 130 g tuniak vo vlastnej šťave
- 50 g maslo
- 2 pl tatárska omáčka
- 1 ks červená cibuľa nakrájaná na drobné kúsky
Postup:
Všetky ingrediencie dáme do jednej misky a poriadne zamiešame. Podávame s čerstvým pečivom.

Syrovo – cesnaková nátierka
Potrebujeme:
- 150 g nastrúhaného syra (napríklad eidam, ementál alebo gouda)
- 3 PL kyslej smotany
- 2 PL majonézy alebo tatárskej omáčky
- 4 strúčiky cesnaku
- soľ a korenie na dochutenie
Postup:
Smotanu vymiešame s tatárskou omáčkou alebo majonézou, vmiešame pretlačený cesnak, potom zľahka primiešame strúhaný syr a dochutíme soľou a korením.

Turistická nátierka z bývalého režimu
Potrebujeme:
20 dkg Saláma turista ( vysočina)
- 1 nátierkové maslo
- 1 malá cibuľa
- 1 väčší tavený syr
- 1-2 strúčiky cesnaku
- Voliteľné: červená paprika
- 2 natvrdo uvarené vajcia
- 1 lyžicu tatárskej omáčky
- 2 lyžice horčice
Postup:
Salámu zomelieme na mlynčeku, alebo nastrúhame na strúhadle. Pridáme maslo, tavený syr, nakrájanú cibuľku, pretlačený cesnak a ostatné prísady.

Svieža nátierka s jabĺčkom
Potrebujeme:
- 1 jablko
- 1 kocku lučiny alebo iný prírodný syr
- 2 lyžice masla
- Trochu červenej sladkej papriky
- 50 g strúhaného syra
- Soľ a korenie na dochutienie
Postup:
Jablko ošúpeme a postrúhame na jemno na strúhadle. Pridáme syr, najemno nakrájanú papriku, syr a môžeme dochutiť troškou soli a korenia.

Nátierka z pečeného kuriatka
Potrebujeme:
- 150 g pečeného kuriatka (môže byť aj varené mäsko)
- 50 g masla
- 1 lyžicu horčice
- 1 vajce uvarené natvrdo
Postup:
Všetko spolu dáme do kuchynského robota a rozmixujeme.

Mrkvová nátierka
Potrebujeme:
- 100 g mrkvy nastrúhanej najemno
- 125 g cottage syru
- 50 g strúhanej mozzarelly
- 1 lyžicu kyslej smotany alebo bieleho jogurtu
- Pár kvapiek olivového oleja
- ½ lyžičky citrónovej šťavy
- Čierne mleté korenie
- Soľ
Postup:
Mrkvu zmiešame s cottage syrom, mozzarellou, smotanou a ochutíme olivovým olejom, citrónovou šťavou a nakoniec aj korením a soľou. Podávame posypané pažítkou.

Cviklová nátierka
Potrebujeme:
- 1 menšia cvikla uvarená vopred v šupe a vychladnutá
- 1 téglik syra cottage
- Koliesko póru
- Štipka soli
Postup:
Cviklu nastrúhame a zmiešame s ostatnými prísadami.

Šunková nátierka s jogurtom
Potrebujeme:
- 270 g šunky
- 15 g jarnej cibuľky – zelenú časť
- 15 g zeleru
- 35 g nakladaných uhoriek
- 50 ml nálevu z nakladaných uhoriek
- 95 g bieleho jogurtu
- 2 lyžičky horčice
Postup:
Uhorky, cibuľku aj zeler nakrájame. Rovnako nakrájame aj šunku a všetky prísady vložíme do kuchynského robota. Rozmixujeme najemo (alebo na konzistenciu, ktorá nám vyhovuje).

Zemiaková nátierka na chlebíky
Potrebujeme:
- 3 väčšie zemiaky uvarené
- 1 lyžicu majonézy
- 1 lyžicu tatárskej omáčky
- 1 lyžicu plnotučnej horčice
- 2 kyslé uhorky
- 3 vajcia uvarené natvrdo
- Soľ, čierne mleté korenie
- Voliteľné: jarná cibuľka
Postup:
Zemiaky, vajcia aj uhorky nastrúhame na jemnom strúhadle. Pridáme ostatné suroviny, dochutíme soľou a koreninami, premiešame a natierame na veku alebo chlebík.
Chlebíky môžeme podávať so šunkou, syrom, vajíčkom a zeleninou. Ako vám chutí.

Fantastická vajíčková nátierka
Potrebujeme:
- 8 vajec uvarených natvrdo
- 3 lyžíc kyslej smotany
- 3 lyžice majonézy (ideálne domácej)
- 1 lyžicu horčice
- 1 lyžicu masla
- 1 ks červenej cibule
- 1 – 2 lyžice pažítky nakrájanej nadrobno
- Soľ a čierne mleté korenie
Postup:
Vajíčka olúpeme a nastrúhame nadrobno, prípadne popučíme vidličkou. Cibuľu nakrájame nadrobno a zmiešame s vajíčkami. Pridáme majonézu, smotanu, horčicu, maslo a dochutíme soľou a korením. Dôkladne premiešame a vložíme stuhnúť do chladničky (aby sa prepojili chute jednotlivých prísad).
Nakoniec posypeme pažítkou a podávame s čerstvým pečivom.

Cuketová nátierka
Potrebujeme:
- 1 cuketu
- 2-3 papriky
- 1 stredne veľkú cibuľu,
- 2-3 strúčiky cesnaku,
- soľ
- syr v črievku, alebo iný syr
Postup:
Pripravíme si panvicu a na troche oleja osmažíme cibuľu, keď je zlatistá pridáme na drobno nakrájanú papriku a chvíľu podusíme.
Cuketu očistíme a postrúhame na jemno (šťavu nevytláčame) a pridáme ju k podusenej paprike. Dusíme ešte asi 3 min a pridáme aj pretlačený cesnak a soľ, koreniny podľa chuti.
Celkom nakoniec do zmesi vmiešame aj bambino (alebo iný tavený syr). Ja pridávam aj nastrúhaný tvrdý syr a nastrúhanú šunku. Všetko ešte dobre spolu premiešame, kým sa syr nerozpustí a všetko sa krásne nespojí. My ju jeme hneď z panvice.

Výborná cesnaková nátierka
Potrebujeme:
- 1 nátierkové maslo bez príchute
- 1 tatarka (100ml)
- 1-2 strúčiky cesnaku
- 100 g šunkovej salámy
- 100 tvrdého syra
- 3 uvarené vajcia
- 1 väčšiu zelenú paprika
- 2 stredne veľké paradajky
- Mletá nepálivá paprika
- Zelená paprika na plnenie
Postup:
Zmiešame tatársku omáčku s nátierkovým maslom, prelisovaným cesnakom a mletou paprikou. Pridáme na kocky nakrájaný šunkovú salámu, jemne nastrúhaný syr a nakrájané vajcia – zamiešame a na záver primiešame nakrájanú papriku a paradajky.
Môžeme podávať ako klasickú nátierku, alebo naplniť do vydlabanej papriky, nechať stuhnúť a potom podávať nakrájané na kolieska.

Zdravá tuniaková nátierka
Potrebujeme:
- 250 g jemného tvarohu
- 1 väčšiu konzervu tuniaka v olivovom oleji
- 1 lyžičku horčice
- Jarnú cibuľku
- Citrónovú šťavu
- Soľ a čierne korenie
Postup:
Tvaroh zmiešame s tuniakom a horčicou, pridáme cibuľku a dochutíme soľou a korením.

Pomazánka z tvarohu a červenej repy
Potrebujeme:
- 2 červené repy
- Čerstvý tymián
- 200 g jemného tvarohu
- 1 lyžicu kyslej smotany
- Zväzok zelenej cibuľky
- 1 lyžičku citrónovej šťavy
- Soľ a korenie podľa chuti
- Najemno nasekané vlašské orechy – podla chuti
Postup:
Repu očistíme, nakrájame na menšie kúsky, ochutíme soľou a korením, potrieme olivovým olejom a preložíme na plech. Pridáme vetvičku rozmarínu a dáme piecť – pri teplote 180 stupňov približne 40 minút alebo kým repa nezmäkne.
Repu rozmixujeme v mixéri alebo nastrúhame na strúhadle. Pridáme tvaroh, smotanu, citrónovú šťavu a orechy. Podávame posypané zelenou cibuľkou.

Zelerová pomazánka
Potrebujeme:
- 200 g jemného tvarohu
- 120 g koreňa zeleru
- 1 vajce uvarená natvrdo
- 45 g pomazánkového masla
- Soľ, korenie a citrónovú šťavu
Postup:
Koreň zeleru očistíme a nastrúhame najemno. Pridáme nastrúhané vajce, tvaroh, maslo, citrónovú šťavu a ochutíme soľou a korením.
Vajíčková pomazánka s medvedím cesnakom
Potrebujeme:
- 200 g Lučiny
- 4 vajcia
- 3 lyžice kyslej smotany
- Zväzok lístkov medvedieho censaku
- Soľ
- Čierne mleté korenie
Postup:
Vajcia uvaríme natvrdo, olúpeme a nakrájame. Pridáme Lučinu, smotanu a nesekaný cesnak. Premiešame a dochutíme soľou a korením.

Špenátovo-bryndzová pomazánka
Potrebujeme:
- 250 g čerstvých špenátových listov
- 500 g bryndze
- 100 ml olivového oleja
- Soľ
- 2 strúčiky cesnaku
Postup:
Špenát umyjeme, necháme odkvapkať a potom spolu s ostatnými prísadami vložíme do mixéra. Rozmixujeme a môžeme servírovať.

Avokádová pomazánka
Potrebujeme:
- 1 avokádo prekrojené na polovicu
- 6 vajec uvarených natvrdo
- 1 lyžicu vínneho octu
- 1 lyžičku dijonskej horčice
- ½ lyžičky soli
- ½ šálky najemno nakrájanej cibule
- 2 lyžice najemno nasekanej pažítky
Postup:
Vajcia nakrájame nadrobno a vnútro avokáda vyberieme a tiež nakrájame nadrobno. Obe ingrediencie preložíme do misky a zmiešame s ostatnými prísadami.

Falošná paštéta
Potrebujeme
- 330 g hlivy ustricovej
- 90 g cibule
- 4 strúčiky cesnaku
- 1 lyžička zázvoru
- 10 g petržlenu
- olivový olej
- 100 g vlašských orechov
- šťava z 1/2 citróna
Postup
Rozohrejte olivový olej na panvici, pridajte čerstvo nasekanú petržlenovú vňať a jemne nasekaný cesnak.
Keď je vôňa cesnaku intenzívna a cesnak začína byť priehľadný, pridajte cibuľu a za stáleho miešania varte niekoľko minút, kým sa cibuľa nestane priesvitnou.
Pridajte nahrubo nakrájanú hlivu ústricovú a ochuťte podľa chuti korením a soľou. Pridajte citrónovú šťavu a lyžičku strúhaného zázvoru.
Varíme, kým huby nepustia šťavu a keď sa začne odparovať, odstavíme z plameňa.
Rozmixujte a pridajte 80-100 g nasekaných alebo celých vlašských orechov. Mixujte, kým zmes nezíska konzistenciu podobnú smotane. Môžete podľa potreby dochucovať korením a soľou.
Hotovú zmes dajte do nádoby (napr. zaváraninový pohár) a nechajte vychladnúť v chladničke. Podávajte s rôznymi druhmi pečiva, ideálne s hriankami.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
Článok má pokračovanie...
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež

Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!












